OPAŽANJE, SHVATANJE I PREDSTAVLJANJE PROSTORA KOD DECE PREDŠKOLSKOG UZRASTA
Glavni sadržaj članka
Apstrakt
Orijentacija dece u prostoru je značajna za celokupan razvoj, kao i razvoj specifičnih veština koje su važne, kako za snalaženje u svakodnevnom životu, tako i za uspeh u nekim školskim predmetima (naročito za čitanje, pisanje, računanje, likovno i fizičko vaspitanje). Dolazak dece u vrtić, kao svakodnevna životna situacija, može da obezbedi dragocena iskustva za razvoj orijentacije u prostoru. Cilj istraživanja je da se utvrdi kako deca opažaju, shvataju i grafički predstavljaju prostor kroz koji se svakodnevno kreću. Uzorak istraživanja čini 156 ispitanika (dece), po 52 od 4,5 i 6 godina, uz podjednaku zastupljenost devojčica i dečaka. Sva deca pohađaju neki od vrtića u Novom Sadu. Korišćena je metoda intervjua i crtanja mape puta od kuće do vrtića. Rezultati istraživanja - dobijeni analizom odgovora na pitanja i analizom crteža dece - pokazali su da deca iz uzorka relativno dobro opažaju, razumeju i predstavljaju prostor, ali ova situacija nije u dovoljnoj meri iskorišćena za unapređivanje dečjeg razumevanja pravca kretanja i korišćenja simbola u predstavljanju prostora. Odrasli bi trebalo da poklanjaju veću pažnju dečjem neposrednom iskustvu, više razgovaraju sa decom o njihovim doživljajima prostora i prostornih odnosa, kao i da podstiču decu da češće crtaju mape i više se služe različitim simbolima.
Detalji članka
Reference
Caspe, M., Lopez M. E. & Chattrabhuti, C. (2015). Four Important Things to Know About the Transition to School: Harvard Family Research Project.
Dauksas, L., & White, J. (2014). Discovering Shapes and Space in Preschool. Teaching Young Children, 7(4), 22-25.
Djačenko, O.M. i Lavrentjeva T. V. (1988). Psihički razvoj predškolske dece. Beograd: ZUNS.
Jerković, I. i Zotović, M. (2010). Razvojna psihologija. Novi Sad: Futura publikacije.
Klemenović, J. (2014). Spemnost za školu u inkluzivnom kontekstu. Novi Sad: Filozofski fakultet.
Newcombe, S. N., Uttal, H. D. & Sauter, M. (2013). Spatial Development. In: P. D. Zelazo (Ed.), The Oxford Handbook of Developmental Psychology (pp. 1-66). Oxford: Oxford University Press.
Linč, K. (1974). Slika jednog grada. Beograd: Građevinska knjiga.
Medouz, S. i Kešdan, A. (2000). Kako pomoći deci da uče. Beograd: ZUNS.
Pijaže, Ž. i Inhelder, B. ( 1986). Intelektualni razvoj deteta. Beograd: ZUNS.
Tarner, Dž. (1979). Saznajni razvoj. Beograd: Nolit.